E-posta

E-posta, bilgisayarlar veya bir ağ içindeki belli gönderim merkezleri arasındaki elektronik bilgi iletişimidir. Elektronik posta mektuba benzer. Elektronik postanın mektuptan farkı e-postalara resim, müzik, video gibi her türlü dosyanın eklenebilmesi ve alıcının bilgisayarına gönderilebilmesidir. Elektronik posta, mektuplara göre daha yaygındır ve alıcıya daha hızlı ulaşmaktadır. Genel ağın yaygınlaşmasıyla mektubun yerini daha çok e-posta almıştır.

E-posta hizmetlerinden yararlanabilmek için e-posta hesabı açmak gerekir. Bu hizmeti ücretsiz ya da ücretli veren siteler bulunmaktadır.

E-posta adreslerinde başta kullanıcının adı, adres işareti (@), e-posta sağlayıcısının adı, nokta (.) ve site uzantısı yer almaktadır.

E-posta yazılırken kişisel bilgiler güvenlik altına alınmalıdır.

E-posta gönderirken mektup kurallarına dikkat edilmelidir.  Hitap cümlesi ile başlanmalı, alıcının konumuna uygun dil ve ifade biçimleri kullanılmalıdır.  Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir. İfademiz açık ve net olmalıdır.

E-posta gönderi sayfasında yer alan ifadeler şunlardır:

Alıcı: Bu satıra e-posta gönderilecek kişinin e-posta adresi yazılır.

Konu: E-posta içeriğini tanıtan kısa bir konu yazılır.

Cc (Bilgi): İngilizce açılımı carbon copy’dir. E-postanın kopyasının farklı kişilere gönderilmesi durumunda, bu e-posta adresleri Cc bölümünde yazılır.  Bu adresleri e-postayı alan diğer alıcılar görebilir.

Bcc: İngilizce açılımı blind carbon copy’dir. Cc satırıyla aynı işlevi görür ancak farklı olarak buraya yazılan e-postaları diğer alıcılar göremez.

İmza: Her mektubun sonunda olduğu gibi e-postanın sonunda da bir imza olması gerekir. İmza, e-postanın dijital kimliği gibidir. Kullanılması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir